Menu

End of chapter activity

Exercise 1: End of chapter activity

The Grade 10 class at Masibambane High School are organising a tea party for the residents of a nearby old age home.

  1. The class decide they also want to buy bags of sweets for their tea party. If one 250 g bag of jelly beans costs R 5,49, calculate how much 3 kg of jelly beans will cost.

  1. There are 4250 g bags in 1 kg, so 3 kg = 3 \(\times\) 4 = 12 bags. 12 \(\times\) R 5,49 = R 65,88